KELLENBERGER UR175-600 BEMA STEP
Keadaan
Terpakai
Lokasi
Kirchheim unter Teck Jerman
Mesin pengisar silinder - sejagat KELLENBERGER UR175-600 BEMA STEP
more Images
Data mesin
Nama mesin:
Mesin pengisar silinder - sejagat
Pengeluar:
KELLENBERGER
Model:
UR175-600 BEMA STEP
Keadaan:
terpakai
Harga & Lokasi
Lokasi:
73230 Kirchheim Jerman
A17404408
Nombor rujukan:
Kemas kini:
terakhir pada 27.03.2025
Penerangan
grinding diameter 350 mm
grinding length 600 mm
centre height 175 mm
grinding wheel diameter 400 mm
grinding wheel width 50 mm
bore 127 mm
MK5
work piece spindle speed 20-400 U/min
grinding head swivelling 360 °
grinding spindle head - swivable 180 + - °
grinding spindle speed 1500,1700,2200 U/min
0-9,99 mm/Ø
0-9,99 mm/Ø
±10 °
longitudinal feed of the table 1100 mm
table speeds 0,02-6 m/min
130 kg
130 inkl. Spannung kg
cross travel max. 270 mm
80 mm
tailstock quill taper MT 3
quill travel 30 mm
total power requirement 6,5 kW
weight of the machine ca. 3,05 t
dimensions of the machine ca. 4 x 2 m
Overhauled according to Kellenberger guidelines including
new, modern and future-proof control system.
Photo of already delivered machine in centre distance 1000mm.
-Operation via the touch panel is extremely simple.
-The symbols on the control panel are practically identical to the original
original control system, so there is no need for familiarisation.
-Diagnostic function with display of PLC messages and digital I/O
-Dressing function can be extended or changed at the customer's request.
-Orientated spindle stop of the workpiece spindle possible on request.
-New maximum infeed of 40 mm can be extended on request.
-Digital display in 2 axes. Resolution x-axis 0.5my
Options:
-Encoder with digital display in the workpiece headstock
-Rotary encoder with digital display in the grinding headstock (no height
adjustment with spindle possible)
with spindle possible)
-New stable internal grinding device diameter 80mm or 100mm
with height adjustment.
-Increase of the centre height to max. 225mm