KELLENBERGER 600-U
Tahun pembuatan
2025
Keadaan
Terpakai (berfungsi sepenuhnya)
Lokasi
Bienne Switzerland
Mesin pengisar silinder KELLENBERGER 600-U
more Images
YouTube video
KELLENBERGER 600-U
KELLENBERGER 600-U
KELLENBERGER 600-U
KELLENBERGER 600-U
KELLENBERGER 600-U
KELLENBERGER 600-U
KELLENBERGER 600-U
KELLENBERGER 600-U
KELLENBERGER 600-U
KELLENBERGER 600-U
KELLENBERGER 600-U
Data mesin
Nama mesin:
Mesin pengisar silinder
Pengeluar:
KELLENBERGER
Model:
600-U
Nombor mesin:
1315/451
Tahun pembuatan:
Keadaan:
dibaik pulih sepenuhnya (terpakai)
Fungsi:
berfungsi sepenuhnya
Harga & Lokasi
Lokasi:
Rte de Soleure 145, 2504 Bienne, Schweiz Switzerland
A19919515
Nombor rujukan:
Kemas kini:
terakhir pada 04.09.2025
Penerangan
Completely overhauled:
Mechanics, geometry, hydraulics, and electrical parts (checked and/or replaced)
Wheelhead:
Workhead:
Tailstock:
Disassembled, inspected, overhauled.
Hydraulics:
X-axis:
Z-axis:
Electrical cabinet:
Completely checked, various relays replaced.
Paintwork:
Colors: White RAL 9003 and Grey RAL 7011
Geometry according to manufacturer's protocol.
Various accessories checked and cleaned.
Origin: CH
Voltage: 380 / 50 / 3
Net weight: approx. 2,200 kg
Customs tariff number: 8460.2920
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Nominal distance between centers: 600 mm
Max. distance between centers (with extended headstock): 750 mm
Center height, standard: 125 mm
Giedpfx Aqow U Ry Neuot
Center height with interchangeable pads for heads: 175–250 mm
Max. workpiece diameter (125 mm center height): 250 mm
Max. workpiece diameter with interchangeable pads: 350–500 mm
Swiveling range of table in each direction: 10°
Max. grinding length for flat surfaces (max. width = 200 mm): 900 mm
Continuously variable hydraulic table speed: up to approx. 6 m/min
Table reversal delay: 0–5 sec
Grinding wheel for external grinding, diameter - width - bore: 400x50x127 mm
Grinding wheel for flat surface grinding: 250x13x76 mm
Wheelhead spindle speed: 1,500/1,700/2,200/3,600 rpm
Wheelhead swiveling range: 270°, with indexing every 90°
Vertical travel of wheelhead, center height: 125–350 mm
Transverse travel of wheelhead: 285 mm
Hydraulic rapid traverse stroke: 40 mm
Intermittent infeed of wheel by table reversal: 0.001–0.03 mm/dia
Continuous infeed for plunge grinding: 0–0.9 mm/dia
Micrometric infeed stop, by division: 0.001 mm/dia