IXION AUERBACH IA2 TLF-1200.4
Tahun pembuatan
2004
Keadaan
Terpakai
Lokasi
Jerman Jerman
Mesin penggerudi lubang dalam / Retrofit 2023 IXION AUERBACH IA2 TLF-1200.4
more Images
IXION AUERBACH IA2 TLF-1200.4
Data mesin
Nama mesin:
Mesin penggerudi lubang dalam / Retrofit 2023
Pengeluar:
IXION AUERBACH
Model:
IA2 TLF-1200.4
Tahun pembuatan:
2004
Keadaan:
baik (terpakai)
Harga & Lokasi
Lokasi:
, Jerman Jerman
Penerangan
IXION AUERBACH IA2 TLF-1200.4
Year of manufacture: 2004
Factory overhauled: 2023
CNC control: HEIDENHAIN 430M
Travel X (table, longitudinal): 1,200 mm
Travel Y (deep hole drilling-milling unit, vertical): 1,200 mm
Travel Z (turret, horizontal): 700 mm
Travel W (deep hole drilling-milling unit, horizontal): 1,200 mm
A-axis (swivel of deep hole drilling-milling unit): +25°/-15°
Gbjdpfx Aoydmuujpbsl
B-axis (NC rotary table): 360°
NC rotary table with 5 T-slots: 1,000 x 1,000 mm
Max. workpiece weight: 7,000 kg
Rated drive power (S1 / S6): 12 / 18.5 kW
Torque: 115 Nm
Speed range: 60 - 6,000 rpm
Max. drilling depth (in one pass): 1,200 mm (with 2 traveling steady rests)
High-pressure coolant system for deep hole drilling oil: 100 bar & 42 l/min
Tool changer for 24 tools
With spindle air blast
Max. tool length: 300 mm
Max. tool weight: 3.5 kg
Tool diameter
Without adjacent free space: max. 90.0 mm
With adjacent free space: max. 160.0 mm
Equipment inside work area:
- Fully enclosed working area with roof
- Oil mist extraction
- Chip conveyor
Required floor space: 5,150 x 5,350 x 4,020 mm